KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Miodownik z masą orzechową

Data: 29 Grudzień 2013
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 1 h 10 min
Czas oczekiwania: 1 h  - 1 h 30 min
Czas pieczenia: 45 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 25.
Wymiary blachy: 23 x 34 cm.

Recenzja

Coś dla amatorów wszelkiego rodzaju ciast z orzechami :) Pyszny przekładaniec, składający się z kruchych, lekko miodowych blatów, "kwaskowatych" powideł, kremu budyniowego oraz zwieńczającej całość orzechowej glazury, stanowiącej esencję całego deseru. Polewa ta bardzo dobrze komponuje się smakowo z całą resztą ciasta, czyniąc je nieco mniej typowym. Dzięki temu, że zawiera w sobie pełne, duże kawałki orzechów, niektórym przypominać może domowe orzeszki w karmelu :) Ciasto to, podobnie jak inne przekładane ciasta kruche, najlepiej smakuje po 1 - 2 dniach, gdy blaty zmiękną, a smaki się "przegryzą". Bardzo polecam!

Składniki

Na ciasto kruche:

Na warstwę orzechową:

Na krem budyniowy:

  • 400 ml mleka
  • 100 g cukru
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru
  • 250 g masła, w temperaturze pokojowej

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto kruche:

W garnuszku umieścić mleko i miód. Podgrzewać na małym ogniu, mieszając, do rozpuszczenia się miodu. Zdjąć z palnika i lekko przestudzić.

Mąkę pszenną i sodę przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, gdy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać jajka, cukier, wystudzony miód z mlekiem i szybko zagnieść na jednolitą masę (można również użyć miksera z hakami do ciasta kruchego). Ciasto podzielić na 3 równe części. Z każdej części uformować kule, spłaszczyć je, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 - 60 minut.

Formę prostokątną o wymiarach 25 x 35 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część schłodzonego ciasta rozwałkować, lekko podsypując mąką i wykleić nią spód formy. Ponownie schłodzić w lodówce przez 30 minut*.

Schłodzone ciasto nakłuć widelcem. Piec w temperaturze 180°C przez około 15 minut, do zrumienienia. W ten sam sposób upiec drugą część ciasta. Oba ciasta wystudzić.

Trzecią część schłodzonego ciasta również rozwałkować, lekko podsypując mąką i wykleić nią spód formy. Na wierzch wylać jeszcze gorącą polewę orzechową, wyrównać. Piec w temperaturze 180°C przez około 15 minut, do zrumienienia. Wyjąć i wystudzić.

Warstwa orzechowa:

W garnuszku umieścić masło, cukier i miód. Podgrzewać na małym ogniu, często mieszając, do rozpuszczenia się cukru. Dodać posiekane orzechy włoskie i dalej smażyć na małym ogniu, przez ok. 5 min, od czasu do czasu mieszając. Zdjąć z palnika i odstawić na chwilę.

Krem budyniowy:

Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu, wykorzystując 400 ml mleka i 100 g cukru. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej.

Wykonanie:

Na jeden blat ciasta (bez orzechów) wyłożyć połowę powideł, rozsmarować równomiernie po całości. Na powidła wyłożyć połowę kremu budyniowego, rozsmarować. Przykryć drugim blatem ciasta (bez orzechów), który posmarować resztą powideł oraz pozostałym kremem budyniowym. Schłodzić w lodówce. Przykryć blatem ciasta z warstwą orzechową. Schłodzić w lodówce.

Smacznego!

Moje uwagi

* Jeśli posiadamy dwie formy, o takich samych wymiarach, możemy od razu wylepić ciastem dwie foremki i schłodzić je równocześnie - wtedy czas przygotowania wszystkich trzech blatów będzie krótszy. Jeśli Nasz piekarnik posiada funkcję termoobiegu, możemy też upiec dwa ciasta jednocześnie, aby było jeszcze szybciej :)

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz