KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

"Uproszczona" Pani Walewska

Data: 30 Lipiec 2013
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 50 min
Czas oczekiwania: 1 h  - 1 h 30 min
Czas pieczenia: 30 min - 40 min
Koszt: mały
Trudność: łatwy
Liczba porcji: 30.
Wymiary blachy: 23 x 38 cm.

Recenzja

Niegdyś, w początkach mojej "słodkiej twórczości" to ciasto było jednym z ulubionych - moich i mojej mamy - w związku z czym robiłam je dość często na imprezy czy inne okazje, gdzie większa liczba osób mogłaby go spróbować. Za każdym razem cieszyło się dużym powodzeniem i momentalnie znikało :) Chociaż teraz w moim repertuarze jest już całkiem sporo ciast robiących wrażenie i ciągle pojawiają się nowe desery, to do tego wypieku nadal lubię wracać. Mimo, iż z wyglądu nie wyróżnia się niczym szczególnym, to jednak smak całości potrafi pozytywnie zaskoczyć :) Wszystko to dzięki świetnemu połączeniu słodkiego kremu i kwaśnych powideł, którymi przekładane są blaty kruchego ciasta. Proporcje są tak dobrane, że ciasto nie wychodzi ani za słodkie ani za mdłe ani zbyt kremowe. To taka prostsza wersja popularnej Pani Walewskiej, bo pozbawiona bezy i posiekanych orzechów :) Najlepiej smakuje na 2 - 3 dzień, gdy całość się przegryzie, a blaty ciasta zmiękną od kremu. Bardzo polecam wypróbować!

Składniki

Na ciasto kruche:

Na krem budyniowy:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto kruche:

Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, cukier, proszek do pieczenia, śmietanę, żółtka i szybko zagnieść na jednolitą masę (można również użyć miksera z hakami do ciasta kruchego). Ciasto podzielić na 2 równe części. Z obu części uformować kule, spłaszczyć je, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 - 60 minut.

Formę prostokątną o wymiarach 23 x 38 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Połowę schłodzonego ciasta rozwałkować, lekko podsypując mąką i wykleić nim spód formy. Ponownie schłodzić w lodówce przez 30 minut.

Schłodzone ciasto nakłuć widelcem. Piec w temperaturze 180°C przez około 15 - 20 minut, do zrumienienia. W ten sam sposób upiec drugą część ciasta. Oba ciasta wystudzić.

Krem budyniowy:

W garnuszku zagotować 1,5 szklanki mleka.

W miseczce utrzeć żółtka z cukrem, aż będą białe i puszyste. Dodać do nich obie mąki i pozostałe 0,5 szklanki mleka, zmiksować. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej.

Wykonanie:

Na jeden blat ciasta wyłożyć połowę powideł, rozsmarować równomiernie po całości. Na powidła wyłożyć połowę kremu budyniowego, rozsmarować. Przykryć drugim blatem ciasta, który posmarować resztą powideł oraz pozostałym kremem budyniowym. Schłodzić w lodówce.

Przed podaniem oprószyć kakao lub startą czekoladą.

Smacznego!

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz