KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Kremówka z masą budyniową i śmietanową

Data: 7 Październik 2013
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 45 min
Czas oczekiwania: 1 h  - 2 h 
Czas pieczenia: 40 min - 50 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 16.
Wymiary blachy: 20 x 30 cm.

Recenzja

Kremówka z prawdziwego zdarzenia, gdzie dwa wyśmienite kremy otaczają kruche płaty ciasta francuskiego. Jeśli lubicie napoleonki lub inne ciasta z dużą ilością kremu, to ten deser z pewnością przypadnie Wam do gustu! :) Chociaż masy jest całkiem sporo, to dzięki temu, że nie opiera się ona na maśle i nie jest przesłodzona, ciasto w efekcie końcowym nie wychodzi bardzo ciężkie ani mdłe. Polecam!

Składniki

Na ciasto:

Na krem budyniowy:

Na krem śmietankowy:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto:

Na blaszki piekarnicze wyłożyć papier do pieczenia. Na każdą wyłożyć 1 płat ciasta francuskiego (jeśli jest mrożone należy je wcześniej rozmrozić). Ocieplić do temperatury pokojowej.

Jedno ciasto oprószyć mąką pszenną, wyłożyć na nie papier do pieczenia, na który następnie położyć większą formę do pieczenia, aby obciążyć ciasto - zapobiegnie to wybrzuszeniu się ciasta podczas pieczenia (jeśli forma jest bardzo lekka, można na niej położyć dodatkowe obciążenie np. kolejną formę).

Podpiec w temperaturze 200°C przez około 15 minut. Kolejno wyjąć formę z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem i piec dalej przez około 5 minut lub do zrumienienia. W ten sam sposób upiec drugą część ciasta. Oba ciasta wystudzić.

Formę prostokątną o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Wystudzone ciasta przyciąć ostrym nożem (np. nożem do pizzy) do wymiarów formy.

Krem budyniowy:

W garnuszku zagotować 1,5 szklanki mleka, śmietanę kremówkę, cukier i ziarenka wanilii.

W miseczce zmiksować żółtka, obie mąki i pozostałe 0,5 szklanki mleka. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej.

Krem śmietankowy:

Krem śmietankowy przygotować dopiero przed samym wyłożeniem na ciasto, po stężeniu kremu budyniowego.

Żelatynę w proszku zalać 60 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.

Schłodzoną śmietanę kremówkę i cukier puder umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do śmietany, cały czas miksując na dużych obrotach miksera**.

Wykonanie:

Pierwszy blat ciasta umieścić w przygotowanej formie. Na nie wyłożyć krem budyniowy, rozsmarować równomiernie po całości. Schłodzić w lodówce przez 1 - 2 godziny.

Na krem budyniowy wyłożyć krem śmietankowy, wyrównać. Przykryć drugim blatem ciasta, pokrojonym wcześniej na 15 części (porcji). Schłodzić w lodówce.

Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego!

Moje uwagi

* Lepiej będzie, jeśli krem śmietankowy nie zostanie mocno, ale tylko delikatnie posłodzony, gdyż już sam krem budyniowy jest słodki. Dzięki temu ciasto nie wyjdzie przesłodzone, a smaki będą się równoważyć :)

** Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu śmietankowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.

Kremówkę widoczną na zdjęciach przygotowałam ze zwykłym ciastem kruchym, a nie francuskim. Zamieszczam jednak oryginalny przepis, z wykorzystaniem dwóch płatów ciasta francuskiego, gdyż jest to zdecydowanie smaczniejszy i wygodniejszy w krojeniu wariant :)

Komentarze

Dodaj nowy komentarz
Gość
2022-12-15 16:18
Czy te masy byłyby dobre do karpatki?Dziękuję
Na paterce
2022-12-15 21:52
Oczywiście, że tak, chociaż ja do karpatki zrobiłabym chyba sam krem budyniowy.
Generalnie polecam ten przepis na karpatkę: https://mojewypieki.com/przepis/karpatka
Gość
2022-12-16 15:08
Dziękuję. Wesołych świąt ????
Gość
2022-12-16 15:09
Przepraszam za znaki zapytania....niezamierzone, wstawiłam ikonkę i pewnie dlatego...
Odpowiedz
Gość
2022-04-18 14:01
Wyszła super.Od dawna rodzina nie walczyła tak zaciekle o ciasto. Masa budyniowa najsmaczniejsze że wszystkich jakie robiłam.Dziękuję za przepis
Odpowiedz