Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Do miseczki przesiać mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Dodać zmielone orzechy, wymieszać i odstawić.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Na koniec dodać wymieszane suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką, do połączenia.
Formę prostokątną o wymiarach 23 x 34 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 160°C przez około 40 - 45 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.
Żelatynę w proszku zalać 90 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.
Schłodzoną śmietanę kremówkę i serek mascarpone umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Dodać masę kajmakową, w kilku turach, cały czas ucierając. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do kremu, cały czas miksując na dużych obrotach miksera***.
Wszystkie składniki ponczu wymieszać.
Po wystudzeniu ciasto wyjąć z formy, ostrym nożem ściąć sam wierzch, aby poncz lepiej wsiąkał w biszkopt. Kolejno przekroić na 2 blaty jednakowej grubości.
Pierwszy blat ciasta dobrze nasączyć przygotowanym ponczem - ciasto przy dotyku palcami powinno się wydawać bardzo mokre. Biszkopt posmarować konfiturą, na którą następnie wyłożyć i rozsmarować krem kajmakowy. Przykryć drugim blatem ciasta, który nasączyć resztą ponczu. Wierzch posmarować pozostałą masą kajmakową i udekorować orzechami. Schłodzić w lodówce.
Smacznego!
* Z braku likieru można też przygotować poncz na bazie wódki lub rumu, dodając do niego odrobinę cukru.
** Ewentualnie może być zwykła masa kajmakowa.
*** Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu kajmakowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.