KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Ciasto Pijak

Data: 27 Wrzesień 2016
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 1 h 20 min
Czas pieczenia: 50 min - 1 h 
Koszt: duży
Trudność: średni
Liczba porcji: 25.
Wymiary blachy: 23 x 34 cm.

Recenzja

Choć nazwa sugeruje, że jest to deser mocno alkoholowy to jednak smak "procentów" wcale aż tak nie dominuje i ciasto swoją "mocą" przypominać może inne ciasta biszkoptowe, również dobrze nasączone ponczem z wódką :) Tutaj, oprócz tradycyjnego biszkoptu, pieczemy także ciasto makowo - kokosowe, które świetnie się komponuje z tradycyjnym kremem budyniowym. Powidła, którymi posmarowany jest biszkopt, a także czekoladowa polewa na wierzchu ciasta przełamują smaki, dzięki czemu całość nie jest mdła. Ciasto jest wilgotne i nieprzesłodzone. Bardzo polecam, szczególnie osobom lubiącym ciasta makowo - kokosowe :)

Składniki

Na biszkopt:

Na ciasto makowo- kokosowe:

Na poncz:

Na krem budyniowy:

Na polewę czekoladową:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Obie mąki wymieszać, przesiać i odstawić.

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Dodać przesiane suche składniki i krótko wymieszać szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Dodać wodę i zmiksować.

Formę prostokątną o wymiarach 23 x 34 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 180°C przez około 25 - 30 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.

Ciasto makowo- kokosowe:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W miseczce wymieszać mak, wiórki kokosowe i proszek do pieczenia. Odstawić.

Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodać wymieszane suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką, do połączenia.

Formę prostokątną o wymiarach 25 x 35 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 180°C przez około 25 - 30 minut. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.

Krem budyniowy:

W garnuszku zagotować 300 ml mleka.

W miseczce utrzeć żółtka z cukrem, aż będą białe i puszyste. Dodać do nich obie mąki i 75 ml mleka, zmiksować. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej. Kolejno dodać ajerkoniak i zmiksować do połączenia.

Poncz:

Wszystkie składniki ponczu wymieszać.

Wykonanie:

Po wystudzeniu biszkopt wyjąć z formy, ostrym nożem ściąć sam wierzch, aby poncz lepiej wsiąkał w ciasto. Dobrze nasączyć przygotowanym ponczem - ciasto przy dotyku palcami powinno się wydawać bardzo mokre.

Na biszkopt wyłożyć powidła, rozsmarować równomiernie po całości. Przykryć ciastem makowo - kokosowym, na które wyłożyć krem budyniowy, rozsmarować. Biszkopty zanurzać z obu stron na kilka sekund w likierze pomarańczowym i układać jeden obok drugiego na kremie budyniowym. Schłodzić w lodówce do lekkiego stężenia.

Przed podaniem polać gęstniejącą polewą czekoladową i obsypać wiórkami kokosowymi.

Polewa czekoladowa:

W małym garnuszku podgrzać śmietanę kremówkę, prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę i odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego*.

Smacznego!

Moje uwagi

* Gdyby czekolada nie rozpuściła się do końca, a kremówka była już zbyt chłodna - można podgrzać całość na palniku, lecz tylko przez chwilę (!), do ocieplenia polewy.
Zmieniłam nieco składniki na poncz, a do kremu dodałam odrobinę ajerkoniaku. Polewa na zdjęciach przygotowywana była zgodnie z oryginalnym przepisem, na bazie kakao, ale zamieszczam przepis na polewę z wykorzystaniem tabliczki czekolady, bo wydaje mi się, że będzie lepsza :)

Komentarze

Dodaj nowy komentarz
Gość
2016-10-12 15:08
Bardzo fajny pomysł na ciasto. Na pewno wykorzystam na imprezę urodzinową. Chyba zrezygnuje z ponczu i zastąpię go aromatyczną, rozgrzewająca herbatę irish cream z teekanne
Odpowiedz
Gość
2016-09-27 22:25
Ciasto wygląda niesamowicie i mega apetycznie :) Pozdrawiam!
Odpowiedz