KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Ciasto Malakoff

Data: 9 Sierpień 2016
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 45 min
Koszt: średni
Trudność: łatwy
Liczba porcji: 15.
Wymiary blachy: 18 x 26 cm.

Recenzja

Przepyszne ciasto bez pieczenia, o intrygującej nazwie, które robi furorę za każdym razem, gdy je przygotuję :) Chociaż może sprawiać wrażenie złożonego i nieco skomplikowanego, to w rzeczywistości jest proste i całkiem szybkie w przygotowaniu. Składają się na nie podłużne biszkopty, nasączone mocnym pomarańczowym ponczem, które to przekładane są "kwaskowatą" konfiturą oraz delikatną masą budyniową. Połączenie idealne, w którym słodycz kremu świetnie przełamuje nieco kwaśna konfitura z czarnej porzeczki :) Szczerze polecam!

Składniki

Na krem budyniowy:

Na poncz*:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Krem budyniowy:

W garnuszku zagotować 3/4 szklanki mleka z cukrami.

W miseczce zmiksować żółtka, obie mąki, kremówkę i pozostałe 3/4 szklanki mleka. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej. Na koniec dodać sok z cytryny i rum, zmiksować do połączenia.

Poncz:

Wszystkie składniki ponczu wymieszać.

Wykonanie:

Biszkopty zanurzać z obu stron na kilka sekund w ponczu i układać jeden obok drugiego na dnie formy prostokątnej o wymiarach 18 x 26 cm. Przy pomocy pędzelka dodatkowo nasączyć biszkopty z wierzchu. Małymi kleksami wyłożyć połowę konfitury i rozsmarować równomiernie po całości tak, aby znajdowała się także w przerwach między biszkoptami. Na konfiturę wyłożyć połowę kremu, rozsmarować. Ułożyć kolejną warstwę zanurzanych w ponczu biszkoptów, nasączyć je pędzelkiem, a następnie posmarować pozostałą konfiturą oraz resztą kremu budyniowego.

Wierzch ciasta posypać płatkami migdałowymi i/lub udekorować malinami. Przed podaniem schłodzić w lodówce przez 2 godziny.

Smacznego!

Moje uwagi

* Proporcje składników na poncz można zwiększyć o połowę lub dwukrotnie - łatwiej jest wtedy nasączać biszkopty.

** Tym razem nie posypałam ciasta płatkami, bo akurat ich nie miałam, ale polecam posypać :)

*** Może być też tortownica o średnicy 24 cm lub forma kwadratowa o boku długości 21 cm. Ja użyłam podłużnej formy o wymiarach 12 x 34 cm.

Źródło: zjemto.blox.pl.
Trochę zmieniłam sposób nasączania biszkoptów.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz
Gość
2024-04-24 15:28
To co Pani robi niestety nie jest oryginalnym malakoffem, to jakaś wariacja na ten temat. Moja prababka była Austriaczką i przepis jest w rodzinie od pokoleń ale to zupełnie inny deser,pozdrawiam
Odpowiedz