KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Tarta dyniowa według Jamiego Olivera

Data: 12 Październik 2013
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 30 min
Czas oczekiwania: 1 h  - 1 h 30 min
Czas pieczenia: 1 h  - 1 h 10 min
Koszt: mały
Trudność: łatwy
Liczba porcji: 12.
Średnica blachy: 22 cm.

Recenzja

Wyśmienita tarta, w której kruche ciasto wypełnia delikatna, rozpływająca się wustach masa dyniowa :) Do tego jest bardzo szybka i prosta do zrobienia. Straciłam już rachubę ile razy ją piekłam :) Ogromnie polecam wypróbować, szczególnie w okresie jesienno - zimowym!

Składniki

Na ciasto kruche:

Na masę dyniową:

  • 500 g dyni (waga po obraniu)
  • 500 ml mleka
  • 200 g cukru
  • ziarenka wydrążone z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukru z prawdziwą wanilią (ew. 25 g cukru wanilinowego)
  • 2 jajka
Zmień jednostki

Przepis

Ciasto kruche:

Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, cukier, jajko, mleko i szybko zagnieść na jednolitą masę (można również użyć miksera z hakami do ciasta kruchego). Z ciasta uformować kulę, spłaszczyć ją, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 30 - 60 minut. W tym czasie przygotować masę dyniową.

Formę na tartę o średnicy 22 cm posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Schłodzone ciasto rozwałkować, lekko podsypując mąką, na grubość około 3 mm i wykleić nim formę. Ponownie schłodzić w lodówce przez 30 minut.

Schłodzone ciasto oprószyć mąką pszenną, wyłożyć na nie papier do pieczenia, na który następnie wysypać kulki ceramiczne (lub fasolę/ryż), aby obciążyć ciasto*. Podpiec w temperaturze 200°C przez około 15 minut. Kolejno wyjąć formę z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, zmniejszyć temperaturę do 180°C i piec dalej przez około 15 - 20 minut, do zrumienienia spodu. Wyjąć i lekko wystudzić w formie.

Masa dyniowa:

Dynię umyć, przekroić na połówki lub ćwiartki, wydrążyć łyżką środek z nasionami i pokroić na mniejsze plastry. Plastry dyni pokroić w grubą kostkę i umieścić w garnuszku razem z mlekiem, cukrem i ziarenkami wanilii. Zagotować, a następnie gotować na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do rozpuszczenia się cukru i miękkości dyni. Zdjąć z palnika, zmiksować blenderem na gładką masę i wystudzić.

W miseczce roztrzepać jajka, dodać wystudzone mleko z dynią i ponownie zmiksować blenderem.

Wykonanie:

Na kruchy spód wylać masę dyniową, wyrównać. Piec w temperaturze 160°C przez około 30 - 35 minut. Powierzchnia gotowej tarty powinna być ścięta i sprężysta przy dotyku patyczkiem. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić, a następnie schłodzić przez kilka godzin w lodówce.

Smacznego!

Moje uwagi

* Można też pominąć obciążenie i wówczas nakłuć ciasto widelcem, a brzegi przykryć folią aluminiową, lekko dociskając - zapobiegnie to nadmiernemu zrumienieniu się brzegów i ich obsunięciu. Ciasto pieczemy tak samo jak przy zastosowaniu obciążenia, tylko po wstępnym podpieczeniu zdejmujemy nie papier z obciążeniem, a folię aluminiową.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz