KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Profiterolki z kremem advocatowym

Data: 13 Wrzesień 2013
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 35 min
Czas oczekiwania: 30 min - 40 min
Czas pieczenia: 20 min - 25 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 20.
Ilość: 2 blachy

Recenzja

Rewelacyjne mini ptysie, nadziewane kremem, zawierającym w sobie całkiem sporą ilość adwokatu :) Nadzienie jest obłędne! Gdzie bym ich nie podała, to zawsze robią niemałą furorę i znikają w mgnieniu oka :) Sama nie jestem już w stanie zliczyć, ile razy je robiłam :) Doskonałe jako "niewinna" słodka przekąska, serwowana przy specjalnych okazjach, jak i na zwykłej imprezie. Do tego, rozkładając sobie pracę na 2 dni, okazują się nie być wcale tak pracochłonne czy czasochłonne. Ogromnie polecam!

Składniki

Na ciasto parzone:

Na krem adwokatowy*:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto parzone:

W garnuszku zagotować wodę z masłem. Do gotującej się wody wsypać na raz mąkę i gotować przez ok. 2 - 3 minuty, cały czas intensywnie mieszając drewnianą łyżką, do powstania jednolitej, gładkiej masy. Ciasto jest gotowe, gdy ma szklisty wygląd i odchodzi od ścianek garnka. Zdjąć z palnika i odstawić do całkowitego wystygnięcia.

Po tym czasie do wystudzonej masy dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając do całkowitego połączenia się składników po każdym dodaniu (każde jajko miksować ok. 0,5 - 1 min.), aż powstanie jednolite, gładkie ciasto.

Gotowe ciasto parzone przełożyć do dużego rękawa cukierniczego zakończonego dużą, okrągłą lub ozdobną końcówką. Na dwie blaszki (wyłożone papierem do pieczenia) wyciskać ciastka w okrągłym kształcie o średnicy około 2,5 cm, zachowując odstępy (urosną).

Piec w temperaturze 200°C przez około 20 - 25 minut, do lekkiego zrumienienia. Gotowe ptysie powinny być chrupiące z wierzchu i po bokach, a jednocześnie nie mogą być surowe w środku. Jeśli zbyt szybko zaczną się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć, chwilę przestudzić na blaszce, a następnie wystudzić na kratce.

Krem adwokatowy:

W garnuszku zagotować mleko, do wrzenia, a następnie zdjąć z palnika. Dodać adwokat, wymieszać i odstawić.

W miseczce utrzeć żółtka z cukrem, aż będą białe i puszyste. Dodać do nich obie mąki, zmiksować. Kolejno wlać do mleka z adwokatem i delikatnie zmiksować, na niskich obrotach miksera, do rozpuszczenia się grudek. Ponownie postawić na palnik i zagotować, cały czas intensywnie mieszając drewnianą łyżką, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika.

Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

Wykonanie:

Wystudzone ptysie przekroić na 2 części. Gotowy krem przełożyć do szprycy zakończonej ozdobną tylką, a następnie wyciskać na dolną część ptysi i przykrywać drugą częścią (lub wykładać krem łyżeczką). Można też bez przekrajania ciastek nadziewać je ostrą końcówką do nadziewania pączków - jest chyba szybciej :)

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Lekko przestudzić (powinna pozostać płynna). Gotowe profiterolki ozdobić roztopioną czekoladą.

Smacznego!

Moje uwagi

* Krem jest dość sztywny i przy wyciskaniu przez ozdobną szprycę pozostawia wzorek. Jeśli wolelibyście trochę luźniejszy krem, każdej mąki dajcie 32 - 35 g, zamiast 40 g :)

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz