KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Kostka agrestowa

Data: 5 Sierpień 2019
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 50 min
Czas pieczenia: 20 min - 25 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 20.
Wymiary blachy: 20 x 30 cm.

Recenzja

Trochę inne od dotychczas obecnych na stronie ciast, bo oparte nie na słodkim, a na kwaskowatym smaku. Wszystko to za sprawą warstwy agrestowej, a mianowicie budyniu ugotowanego na agreście, który to wcale nie jest tak kwaśny jak to się może wydawać :) Śmietanka na wierzchu idealnie z nim współgra, łagodząc wyraziste smaki. Muszę przyznać, że ciasto naprawdę bardzo mi smakowało, choć jestem osobą nie przepadająca za kwaśnymi słodyczami :) Polecam, szczególnie, jeśli są to Wasze klimaty :)

Składniki

Na biszkopt:

Na warstwę agrestową:

  • 1 kg agrestu, odszypułkowanego
  • 0,75 szkl. cukru
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru

Na krem śmietankowy:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną i proszek do pieczenia - wymieszać, przesiać i odstawić.

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Cienkim strumieniem wlewać olej, cały czas mieszając. Dodać przesiane suche składniki i krótko wymieszać szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Formę prostokątną o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 170°C przez około 20 - 25 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić. Biszkopt pozostawić w formie*.

Warstwa agrestowa:

Agrest umieścić w garnku, zasypać cukrem i zalać połową szklanki wody. Przykryć pokrywką i zagotować.

W miseczce dokładnie wymieszać budynie z połową szklanki wody. Wlać do agrestu, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Jeszcze gorący budyń wylać na ciasto, wyrównać i wystudzić.

Krem śmietankowy:

Krem śmietankowy przygotować dopiero przed samym wyłożeniem na warstwę agrestową, po jej wystygnięciu.

Żelatynę w proszku zalać 90 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.

Schłodzoną śmietanę kremówkę i cukier puder umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do śmietany, cały czas miksując na dużych obrotach miksera**.

Krem śmietankowy wyłożyć na warstwę agrestu, wyrównać.

Wykończenie:

Na kremie ułożyć warstwę herbatników, w razie potrzeby przycinając je do wymiarów formy. Wierzch ciasta posmarować lukrem. W tym celu cukier puder wsypać do miseczki i rozetrzeć grzbietem łyżki z sokiem z cytryny. Gęstość lukru można łatwo regulować przez dolanie soku lub dodanie cukru pudru - im więcej soku, tym bardziej rzadki i przeźroczysty będzie lukier. Schłodzić w lodówce.

Smacznego!

Moje uwagi

*Ja dodatkowo nasączyłam biszkopt ponczem na bazie wódki i odrobiny soku z cytryny.

** Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu śmietankowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz