KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Kopiec kreta

Data: 30 Maj 2020
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 50 min
Czas pieczenia: 55 min - 1 h 5 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 16.
Średnica blachy: 22 cm.

Recenzja

Ciasto wyglądem przypominające kopiec kreta, skąd oczywiście wynika jego nazwa :) Dosyć popularne i naprawdę bardzo smaczne. Jego przygotowanie rozpoczynamy od upieczenia intensywnie kakaowego ciasta, które następnie ścinamy z wierzchu i lekko wydrążamy w środku. Kolejno na spodzie umieszczamy banany oraz formułujemy kopczyk ze śmietany zmieszanej ze startą gorzką czekoladą. Na koniec całość posypujemy okruchami z odciętego fragmentu ciasta. Nie jest zatem wcale tak pracochłonne i skomplikowane jakby się mogło wydawać, a wygląda ciekawie i przykuwa uwagę :) Do tego połączenie smaków kakaowo - śmietanowo - bananowych po raz kolejny okazało się być strzałem w 10! Bardzo polecam! :)

Składniki

Na ciasto kakaowe:

Na krem śmietankowy:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto kakaowe:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną, kakao, proszek do pieczenia i sodę - wymieszać, przesiać i odstawić.

W misie miksera umieścić jajka, cukier i cukier wanilinowy. Utrzeć do powstania jednolitej, kremowej i jasnej masy. Kolejno wlewać cienkim strumieniem olej, cały czas miksując. Dodać maślankę, zmiksować. Na koniec dodać przesiane suche składniki i krótko wymieszać szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Spód tortownicy o średnicy 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki posmarować masłem i oprószyć mąką. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 180°C przez około 55 - 65 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.

Krem śmietankowy:

Żelatynę w proszku zalać 90 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.

Schłodzoną śmietanę kremówkę i cukier puder umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do śmietany, cały czas miksując na dużych obrotach miksera*. Na koniec dodać startą czekoladę i delikatnie wymieszać, do połączenia.

Całość:

Wystudzone ciasto wyjąć z formy. Ostrym nożem ściąć wierzch, a następnie, trzymając nóż pionowo, naciąć biszkopt około 1 cm od krawędzi i łyżką wydrążyć ciasto ze środka. Ścięte i wydrążone ciasto pokruszyć do miseczki i odstawić.

Banany obrać i ułożyć w wydrążonym cieście, jeden przy drugim. Skropić sokiem z cytryny, by nie ściemniały. Na banany wyłożyć 1/3 kremu śmietankowego i rozsmarować równomiernie po całości tak, aby krem znajdował się także w przerwach między bananami. Wyłożyć pozostałe 2/3 kremu i uformować kopiec. Na krem delikatnie wyłożyć okruchy ciasta, lekko docisnąć. Schłodzić w lodówce.

Smacznego!

Moje uwagi

* Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu śmietankowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.
Źródło: malacukierenka.pl.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz