KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Dyniowo - owsiane ciastka z żurawiną

Data: 13 Listopad 2018
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 25 min
Czas oczekiwania: 15 min - 45 min
Czas pieczenia: 15 min - 17 min
Koszt: mały
Trudność: łatwy
Liczba porcji: 12.
Ilość: 1 blacha

Recenzja

Małe słodkości, które idealnie wpasowują się w jesienne smaki :) Wszystko to za sprawą cynamonu, suszonej żurawiny oraz puree z dyni, które nadaje ciasteczkom tego charakterystycznego, ale delikatnego koloru. Moim zdaniem smak dyni nie jest wyczuwalny, ale to dzięki niej ciastka wychodzą tak wilgotne i mięciutkie. Jeśli nie przepadacie za zbyt słodkimi łakociami, możecie pominąć lukier :) Polecam!

Składniki

Na ok. 24 ciastka:

Na lukier (opcjonalnie):

Zmień jednostki

Przepis

Ciastka:

W naczyniu wymieszać płatki owsiane, mąkę pszenną, cukier, proszek do pieczenia, sól i cynamon. Dodać wszystkie pozostałe składniki i wymieszać łyżką, do połączenia. Odstawić na 15 minut do nasiąknięcia płatków.

Po tym czasie ciasto powinno być plastyczne i łatwe do formowania - jeśli jest zbyt suche, należy dodać 1 - 2 łyżki puree z dynii, natomiast jeśli zbyt mokre, to 1 - 2 łyżki płatków owsianych. Z ciasta odrywać małe kawałki i formować kulki wielkości orzecha włoskiego, po około 30 g każda (najlepiej jest w trakcie formowania kulek maczać ręce w wodzie). Układać na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia), zachowując odstępy. Każdą kulkę spłaszczyć łyżką, zwilżaną w wodzie (ciastka nie powinny być zbyt cienkie, by po upieczeniu nie były twarde).

Piec w temperaturze 175°C przez około 15 - 17 minut, w zależności od grubości ciastek - powinny się zarumienić na brzegach i od spodu. Wyjąć, chwilę przestudzić na blaszce, a następnie wystudzić na kratce.

Po wystudzeniu posmarować ciasteczka lukrem.

Lukier:

Cukier puder wsypać do miseczki i rozetrzeć grzbietem łyżki z gorącą wodą i cynamonem. Gęstość lukru można łatwo regulować przez dolanie wody lub dodanie cukru pudru - im więcej wody, tym bardziej rzadki i przeźroczysty będzie lukier.

Smacznego!

Moje uwagi

* Aby samemu przygotować takie puree należy dynię umyć, przekroić na połówki lub ćwiartki, wydrążyć łyżką środek z nasionami i pokroić na mniejsze plastry. Kawałki dyni ułożyć na blaszce pokrytej papierem do pieczenia lub w naczyniu żaroodpornym i piec w temperaturze 180°C przez około 40 minut lub krócej/dłużej w zależności od rodzaju dyni, do jej miękkości. Miękkość dyni sprawdzamy patyczkiem lub widelcem - bez oporu powinien wchodzić w wypieczony miąższ. Upieczoną dynię wystudzić, obrać ze skórki i zmiksować blenderem lub malakserem do otrzymania puree. Jeśli będzie ono zbyt wodniste, nadmiar wody można lekko odcisnąć na sitku wyłożonym gazą (ale nie za mocno - puree nie może być suche).

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz