KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Drożdżówki z budyniem i rabarbarem

Data: 17 Czerwiec 2019
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 50 min
Czas oczekiwania: 1 h 40 min
Czas pieczenia: 15 min - 18 min
Koszt: mały
Trudność: średni
Liczba porcji: 16.
Ilość: 2 blachy

Recenzja

Słodkie, sezonowe ślimaczki z kwaskowatym rabarbarem oraz domowej roboty budyniem z dodatkiem skórki z cytryny. Rabarbar bardzo fajnie się w nich odnalazł, wniósł do bułeczek "to coś", dzięki czemu smakują niestandardowo, a na pewno nie za słodko :) Bardzo polecam, nawet jeśli wcale nie jesteście wielkimi fanami tego różowego warzywa :)

Składniki

Na ciasto drożdżowe:

Na budyń cytrynowy:

Dodatkowo:

Na lukier:

Zmień jednostki

Przepis

Ciasto drożdżowe:

Masło roztopić i odstawić do lekkiego ostudzenia.

Przy użyciu drożdży suszonych: Mąkę pszenną przesiać i wymieszać z pozostałymi składnikami (oprócz masła). Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz.

Przy użyciu drożdży świeżych: Najpierw należy przygotować rozczyn. W tym celu drożdże wymieszać z letnim mlekiem, łyżką cukru i taką ilością mąki, odebranej z reszty składników, aby uzyskać rozczyn o konsystencji gęstej śmietany. Odstawić na 15 min, żeby drożdże "ruszyły". Następnie do rozczynu dodać pozostałe składniki: resztę cukru (ok. 40 g), cukier z prawdziwej wanilii, sól, jajko, resztę mąki i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz.

Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1 godziny).

W tym czasie przygotować budyń i rabarbar.

Budyń cytrynowy:

W garnuszku zagotować 200 ml mleka z cukrami, masłem i skórką z cytryny.

W miseczce zmiksować żółtka, mąkę i pozostałe 150 ml mleka. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika.

Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do lekkiego wystudzenia.

Rabarbar:

Rabarbar umyć i pokroić na małe kawałki o grubości ok. 0,5 - 1 cm (nie trzeba go obierać). Przełożyć do garnuszka, wymieszać z cukrem i wodą. Podgrzewać na małym ogniu przez ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając, aż rabarbar odrobinę zmięknie. Ściągnąć garnek z palnika i odstawić do wystygnięcia.

Wykonanie:

Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Podsypując delikatnie mąką rozwałkować na prostokąt o długości boków w stosunku ok. 3 x 4. Powierzchnię posmarować przygotowanym budyniem, na który równą warstwą wyłożyć przestudzony rabarbar. Zwinąć wzdłuż krótszego boku, a następnie pokroić na około 16 równych części - ślimaków (ok. 3 cm kawałki), które ułożyć na dwóch blaszkach (wyłożonych papierem do pieczenia) w sporych odległościach od siebie*.

Przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na około 20 - 30 minut, do napuszenia.

Piec w temperaturze 180°C przez około 15 - 18 minut, do rumianego koloru. Jeśli zbyt szybko zaczną się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić na kratce.

Po wystudzeniu posmarować bułeczki lukrem. W tym celu cukier puder wsypać do miseczki i rozetrzeć grzbietem łyżki z gorącą wodą i ewentualnie sokiem z cytryny. Gęstość lukru można łatwo regulować przez dolanie wody lub dodanie cukru pudru - im więcej wody, tym bardziej rzadki i przeźroczysty będzie lukier.

Smacznego!

Moje uwagi

* Świetnym patentem przy krojeniu "ślimaków" jest użycie kawałka nitki zamiast noża, którą układa się pod zwiniętym ciastem i zaciska na nim, przekrawając je w ten sposób. Ciasto nie przykleja się tak jak do noża i nie deformuje.
Źródło: gotujebolubie.pl.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz