KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Cytrynek z makiem

Data: 26 Luty 2020
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 25 min
Czas pieczenia: 35 min - 40 min
Koszt: mały
Trudność: łatwy
Liczba porcji: 12.
Wymiary blachy: 11 x 24 cm.

Recenzja

Delikatne, wilgotne ciasto, w sam raz dla amatorów nieco kwaśniejszych deserów. Dodatek maku bardzo dobrze komponuje się smakowo z kwaskowatą cytryną, ale nie dominuje. Chociaż sama nie przepadam za kwaśnymi smakami, to to ciasto naprawdę mi smakowało (szczególnie posmarowane masełkiem) :) Polecam do popołudniowej herbatki :)

Składniki

Na ciasto ucierane:

Na poncz:

  • 0,75 szkl. cukru trzcinowego muscovado (lub białego)
  • świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
  • 100 - 150 ml wody (ilość dobrać do smaku, według gustu)
Zmień jednostki

Przepis

Ciasto ucierane:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do miseczki przesiać mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Dodać mak, wymieszać i odstawić.

W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Kolejno dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając do całkowitego połączenia się składników po każdym dodaniu (każde jajko miksować ok. 0,5 - 1 min.). Dodać skórki otarte z cytryn, zmiksować. Na koniec na przemian dodawać przesiane suche składniki oraz mleko, mieszając szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Formę keksową o wymiarach ok. 11 x 24 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przelać do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 160°C przez około 35 - 40 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć, chwilę przestudzić w formie. W tym czasie przygotować poncz*.

Poncz:

Wszystkie składniki ponczu wymieszać.

Wykończenie:

Jeszcze ciepłe ciasto nasączyć z wierzchu przygotowanym ponczem. Kolejno wyjąć ciasto z formy, umieścić je w niej z powrotem "do góry nogami" i nasączyć resztą ponczu.

Smacznego!

Moje uwagi

* Ciasto jest pyszne także bez nasączenia, więc jeśli chcecie, aby ciasto było tylko delikatnie cytrynowe, możecie pominąć poncz.
Nieco zmodyfikowałam ten przepis.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz