KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Cynamonowy tort bezowy z powidłami i orzechami

Data: 6 Luty 2014
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 50 min
Czas oczekiwania: 4 h  - 10 h 
Czas pieczenia: 1 h 
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 12.
Ilość: 2 blachy

Recenzja

Ciekawa i pyszna wersja tortu bezowego, w nieco jesiennym klimacie za sprawą takich dodatków jak cynamon, powidła i posiekane orzechy (chociaż myślę, że tak samo pyszny będzie o każdej innej porze roku :)) Poszczególne smaki doskonale się uzupełniają, dzięki czemu torcik ma nie tylko dość niespotykany i rewelacyjny smak, ale i przyciągający uwagę wygląd. Bardzo polecam!

Składniki

Na blaty bezowe:

Na krem śmietankowy:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Blaty bezowe:

Trzy (lub dwie) płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia i odrysować na nich 20 cm okręgi*.

Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Dodać cynamon, dalej ubijając. Pianę podzielić na 3 równe części, każdą część wyłożyć na odrysowany okrąg, wyrównać. Wierzch każdej bezy posypać posiekanymi orzechami.

Piec z termoobiegiem w temperaturze 140°C przez 1 godzinę. Blaty bezowe lekko wyrosną, popękają, a orzechy na wierzchu się podpieką.

Blaty wystudzić w lekko uchylonym piekarniku (po wystudzeniu najlepiej piekarnik zamknąć i pozostawić w nim blaty na całą noc). Blaty bezowe powinny być chrupiące i delikatne z zewnątrz, a miękkie w środku.

Krem śmietankowy:

Krem śmietankowy przygotować dopiero przed samym wyłożeniem na blaty bezowe, po ich całkowitym ostygnięciu.

Żelatynę w proszku zalać 60 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.

Schłodzoną śmietanę kremówkę, serek mascarpone i cukier puder umieścić w misie miksera i ubić do otrzymania gęstego kremu. Dodać cynamon, zmiksować. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do śmietany, cały czas miksując na dużych obrotach miksera**.

Wykonanie:

Pierwszy blat bezowy posmarować połową powideł. Wyłożyć połowę kremu śmietankowego, rozsmarować równomiernie po całości. Przykryć drugim blatem, który posmarować pozostałymi powidłami oraz resztą kremu śmietankowego. Schłodzić w lodówce. Po przełożeniu najlepiej jest spożyć tort jak najszybciej. Kroić ostrym nożem z piłką.

Smacznego :)

Moje uwagi

* Jeśli nie mamy możliwości pieczenia wszystkich blaszek jednocześnie (brak funkcji termoobiegu w piekarniku), każdą bezę należy upiec osobno, przygotowując ją bezpośrednio przed pieczeniem. Czyli każdy pojedynczy blat bezowy przygotowujemy z 2 białek, 85 g cukru i 1 łyżeczki cynamonu. W przeciwnym wypadku ubite i odstawione białka "podejdą" wodą.

** Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu śmietankowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.

Dałam mniej cukru do blatów bezowych, a więcej do kremu.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz