Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Obie mąki wymieszać, przesiać i odstawić.
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Dodać przesiane suche składniki i krótko wymieszać szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę prostokątną o wymiarach 23 x 34 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 160 - 170°C przez około 30 - 35 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.
W garnku zagotować 750 ml soku.
W miseczce zmiksować proszek budyniowy i pozostałe 250 ml soku. Wlać na zagotowany sok, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.
W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej. Ewentualnie dosłodzić jeszcze do smaku.
Krem śmietankowy przygotować dopiero przed samym wyłożeniem na ciasto, po stężeniu kremu budyniowego.
Żelatynę w proszku zalać 90 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Kolejno podgrzać na palniku lub w mikrofali i mieszając co chwilę doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie doprowadzić do wrzenia - żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Zdjąć z palnika i przestudzić.
Schłodzoną śmietanę kremówkę, serek mascarpone, cukier puder i wanilię umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Ostudzoną, ale wciąż płynną żelatynę wlewać cienkim strumieniem do śmietany, cały czas miksując na dużych obrotach miksera***.
Wszystkie składniki ponczu wymieszać.
Po wystudzeniu ciasto wyjąć z formy, ostrym nożem ściąć sam wierzch, aby poncz lepiej wsiąkał w biszkopt. Dobrze nasączyć przygotowanym ponczem - ciasto przy dotyku palcami powinno się wydawać bardzo mokre.
Na biszkopt wyłożyć krem budyniowy, rozsmarować równomiernie po całości. Schłodzić w lodówce do lekkiego stężenia.
Na krem budyniowy wyłożyć krem śmietankowy, rozsmarować. Schłodzić w lodówce.
Przed podaniem oprószyć startą czekoladą.
Smacznego!
* W oryginale poncz przygotowany jest ze świeżo wyciśniętego soku z 1 cytryny, zmieszanego z taką ilością wody, aby w sumie otrzymać 2/3 szklanki ponczu.
** Lepiej będzie, jeśli krem śmietankowy nie zostanie mocno, ale tylko delikatnie posłodzony, gdyż już sam krem budyniowy jest słodki. Dzięki temu ciasto nie wyjdzie przesłodzone, a smaki będą się równoważyć :)
*** Można również najpierw dodać do jeszcze lekko ciepłej żelatyny łyżkę kremu śmietankowego i dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Dodać kolejne 2 łyżki kremu i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Zaprawioną w ten sposób żelatynę dodać do reszty masy kremowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.