KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Ciasto ''Biały Lion''

Data: 24 Wrzesień 2016
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 1 h 
Czas pieczenia: 30 min - 40 min
Koszt: średni
Trudność: średni
Liczba porcji: 20.
Wymiary blachy: 24 x 24 cm.

Recenzja

Przepyszne ciasto, które spośród innych ciast kremowych odróżnia środkowa część, a mianowicie mieszanka ryżu preparowanego i masy kajmakowej. To takie przemycenie do ciasta popularnych "szyszek", czyli chyba każdemu znanych łakoci :) Ich smak świetnie komponuje się z masą budyniową oraz wilgotnym od ponczu biszkoptem. Pomimo tego, że sama masa krówkowa jest dość słodka, to ostatecznie ciasto absolutnie nie wychodzi przesłodzone czy też mdłe. Myślę, że jest to nieco mniej spotykane ciasto kremowe, ale tak bardzo udane, że sama robiłam je już kilka razy :) Naprawdę szczerze polecam wypróbować!

Składniki

Na biszkopt:

Na poncz:

Na krem budyniowy:

Na warstwę kajmakową:

Dodatkowo:

Zmień jednostki

Przepis

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Obie mąki wymieszać, przesiać i odstawić.

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując za każdym razem przez ok. 30 - 40 sekund. Powinna powstać sztywna, błyszcząca piana. Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Dodać przesiane suche składniki i krótko wymieszać szpatułką lub na niskich obrotach miksera - tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Na koniec dodać startą czekoladę i delikatnie wymieszać, do połączenia.

Formę prostokątną o wymiarach 24 x 24 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia. Delikatnie przełożyć ciasto do formy, wierzch wyrównać. Piec w temperaturze 160°C przez około 30 - 40 minut, do suchego patyczka. Jeśli zbyt szybko zacznie się brązowić, można przykryć folią aluminiową. Wyjąć i wystudzić.

Krem budyniowy:

W garnuszku zagotować 1 szklankę mleka.

W miseczce utrzeć żółtka z cukrem, aż będą białe i puszyste. Dodać do nich obie mąki i pozostałą 1 szklankę mleka, zmiksować. Wlać na zagotowane mleko, gotować, cały czas mieszając, aż krem zgęstnieje. Pogotować minutę, po czym ściągnąć z palnika. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to wytworzeniu się kożucha). Odstawić do całkowitego wystudzenia.

W misie miksera utrzeć masło na jasną, puszystą masę. Dodawać wystudzony budyń, stopniowo, łyżka po łyżce, miksując cały czas na niskich obrotach miksera, do powstania gładkiej masy budyniowej. Na koniec dodać sok z cytryny, zmiksować do połączenia.

Warstwa kajmakowa:

Masę kajmakową wymieszać z ryżem preparowanym*.

Poncz:

Wszystkie składniki ponczu wymieszać.

Wykonanie:

Po wystudzeniu ciasto wyjąć z formy, ostrym nożem ściąć sam wierzch, aby poncz lepiej wsiąkał w biszkopt. Kolejno przekroić na 2 blaty jednakowej grubości.

Pierwszy blat ciasta dobrze nasączyć przygotowanym ponczem - ciasto przy dotyku palcami powinno się wydawać bardzo mokre. Na biszkopt wyłożyć 3 - 4 łyżki kremu budyniowego, rozsmarować równomiernie po całości. Na krem wyłożyć warstwę kajmakową, wyrównać. Przykryć drugim blatem ciasta, który nasączyć resztą ponczu. Na wierzch wyłożyć i rozsmarować resztę kremu budyniowego. Schłodzić w lodówce.

Przed podaniem posypać posiekanymi orzeszkami ziemnymi.

Smacznego!

Moje uwagi

* Masę kajmakową można lekko podgrzać - łatwiej będzie go wymieszać z ryżem i rozsmarować na cieście.
Źródło: zjemto.blox.pl.
Zrobiłam inny poncz.

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz