KategorieCiastaMałe wypiekiCiastkaInne słodkościPieczywoWytrawneOkazjeZ różnych stron świataArchiwumRok 2021 (14)Rok 2020 (47)Rok 2019 (47)Rok 2018 (10)Rok 2017 (14)Rok 2016 (53)Rok 2015 (26)Rok 2014 (45)Rok 2013 (37)Kategorie na czasie
SkładnikiSery i twarogiJogurty i śmietanyMasła i kremyCukry i miodyOwoceCzekolady i słodyczeDodatkiAlkoholeBakalieMąki, kasze, ziarnaPrzyprawy, zioła, aromatyWarzywaWytrawneTagiLista tagów
Przepisy kulinarne blogi kulinarne

Bułgarski chlebek zwany "słonecznikiem"

Data: 2 Kwiecień 2019
Ulubione

Cechy

Czas przygotowania: 45 min
Czas oczekiwania: 2 h  - 2 h 20 min
Czas pieczenia: 25 min - 30 min
Koszt: mały
Trudność: średni
Liczba porcji: 24.
Średnica blachy: 28 cm.

Recenzja

Właściwie jest to nie tyle chlebek, co zbitka bułeczek do odrywania, w smaku przypominających najlepszą chałkę :) Nie są to więc wytrawne, a delikatnie słodkie bułki. Dzięki temu, że formowanie chlebka polega na rozwałkowywaniu mniejszych elementów ciasta, smarowaniu ich roztopionym masłem, składaniu i rolowaniu, otrzymany wypiek jest niesamowicie wilgotny i mięciutki! Takie przygotowanie wymaga wprawdzie trochę więcej czasu i pracy niż zwykłe bułeczki, ale zdecydowanie warto "się poświęcić" :) Chlebek smakuje wyśmienicie także na drugi i trzeci dzień - naprawdę długo zachowuje świeżość :) Bardzo, bardzo polecam!

Składniki

Na ciasto drożdżowe:

Dodatkowo:

  • 60 g masła, roztopionego
  • 1 żółtko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania chlebka
Zmień jednostki

Przepis

Przy użyciu drożdży suszonych: Mąkę pszenną przesiać i wymieszać z pozostałymi składnikami. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto.

Przy użyciu drożdży świeżych: Najpierw należy przygotować rozczyn. W tym celu drożdże wymieszać z połową letniego mleka, łyżką cukru i taką ilością mąki, odebranej z reszty składników, aby uzyskać rozczyn o konsystencji gęstej śmietany. Odstawić na 15 min, żeby drożdże "ruszyły". Następnie do rozczynu dodać pozostałe składniki: mleko (125 ml), cukier (6 łyżek), jajko, ocet, olej, sól, resztę mąki i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto.

Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie masło roztopić i odstawić do lekkiego ostudzenia. Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić i podzielić na 16 równych części. Podsypując delikatnie mąką 4 części rozwałkować na placuszki, cienkie jak naleśniki, o średnicy ok. 15 cm. Powierzchnię placuszków posmarować roztopionym masłem, a następnie ułożyć jeden na drugim i zwinąć w rulonik. W ten sposób przygotować pozostałe 3 ruloniki, każdy złożony z 4 części odłożonego ciasta.

Gotowe ruloniki lekko rozciągnąć wzdłuż, a następnie pokroić w trójkąty. Końcówki ruloników uformować w małe kulki.

Spód tortownicy o średnicy 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki posmarować masłem i oprószyć mąką. Trójkąty układać dookoła formy, ostrą częścią do środka. Małe kulki ułożyć na samym środku. Przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do ponownego wyrastania, na około 30 minut.

Chlebek przed pieczeniem posmarować żółtkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka. Piec najpierw przez 20 minut przykryte folią aluminiową w temperaturze 200°C, a następnie dalej w tej samej temperaturze, ale bez folii, przez około 10 minut, do rumianego koloru i suchego patyczka.

Smacznego!

Moje uwagi

Zrobiłam z połowy proporcji, dodając więcej cukru do ciasta.

Zobacz też

Kategorie:

Komentarze

Na tej stronie nie ma jeszcze komentarzy.
Dodaj nowy komentarz